Atatürk Hava Limanı

HAVAALANLARI » Atatürk Hava Limanı

İstanbul Atatürk Havalimanı

Bir havalimanından beklenebilecek her türlü donanıma sahip olan İstanbul Atatürk Havalimanı, yaklaşık 300 hava yolu şirketine hizmet sunuyor. Günde ortalama 95 bin yolcuyu ağırlayan İstanbul Atatürk Havalimanı’na her gün yaklaşık 700 -730 uçak iniş – kalkış yapıyor.

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul, aynı zamanda Türkiye’nin de dünyaya açılan kapısıdır. Avrupa Birliği tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul, sahip olduğu eşsiz kültürel dokusuyla ve 12 milyonu aşan nüfusuyla her yıl yurt içi ve yurt dışından milyonlarca insanı kendine çekiyor. Turizm ve havalimanı işletmeciliğinin çok büyük önem taşıdığı kentte, TAV Havalimanları Holding’in ilk havalimanı işletmesi olma özelliği taşıyan İstanbul Atatürk Havalimanı, sahip olduğu İç ve Dış Hatlar Terminalleri’nin çağdaş ve modern yapısıyla dikkat çekiyor.

TAV, ilk zor sınavı olan ve “Yap-İşlet-Devret” modeliyle ihale edilen İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin yapımını iki yıldan kısa bir sürede tamamlayarak sektörde bir rekora imza attı. 2000 yılında hizmete açılan terminale, 2004 yılında ek bir tesis inşa eden TAV, bugün 268 bin metrekarelik Dış Hatlar Terminali’nde hizmet sunuyor.

Temmuz 2005’te, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın İç Hatlar Terminali’ni devralan TAV, 25 yıllık terminalin yenilenme sürecini bir yılda tamamlayarak yeni terminali hem görünüm hem de gelişmiş teknolojik donanım bakımından, İstanbul’u mükemmel bir biçimde temsil eden modern bir yapıya kavuşturuldu.

İstanbul Atatürk Havalimanı, Türkiye’nin en büyük havalimanı olmasının yanı sıra Avrupa’da övgüyle karşılanan önemli havalimanları arasında yer alıyor. Ayrıca, havalimanının otoparkı da Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük otoparklarından biri olma özelliğini taşıyor.

Dünyaca ünlü iş ve yaşam dergisi Monocle tarafından 2009-2010 yılının “En iyi 50 Seyahat Merkezi” listesinde tek Türk markası olarak ikinci sırada yer alan İstanbul Atatürk Havalimanı, Monocle tarafından transit uçuşların cazibe merkezi olarak gösterildi.

Her gün yaklaşık 95 bin yolcuya hizmet veren İstanbul Atatürk Havalimanı’na günde ortalama 700-730 uçak inip-kalkıyor. Bir havalimanından beklenebilecek her türlü donanıma sahip olan havalimanı, dünyanın farklı yerlerinden yaklaşık 300 hava yolu şirketine hizmet veriyor. Türk Hava Yolları’nın 2008 yılında Star Alliance ailesine katılmasının ardından transit uçuş sayısında da artış kaydeden İstanbul Atatürk Havalimanı, her geçen yıl gelişmeye devam ediyor.

En son teknoloji ve yazılımların kullanıldığı havalimanında, uluslararası hava yollarını ortak bir yazılımla birbirine bağlayan otomasyon sistemi CUTE kullanılıyor. Bu sistem ile yolcular aktarma esnasında yeniden bagaj yükleme zorunluluğundan kurtulurken, kullanılan “bagaj handling” sistemiyle de bagajlar kolaylıkla ayrılıyor. Ocak 2007’den itibaren kullanılmaya başlanan Explosive Detection System (EDS) ise çıkış yapan her bagajı, yüzde 100 bagaj tarama prensibiyle kontrolden geçiriyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ile imzalanan ek sözleşme gereği 2008 yılında başlatılan İstanbul Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali genişletme ve ek açık otopark yapım çalışmaları 2009 yılında da devam etti. 2010 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Gelişim Projesi’nin tamamlanmasıyla, İç ve Dış Hatlar’da altı yolcu köprüsü, yiyecek içecek alanlarıyla birlikte geliş gidiş yolcu salonları, ilave dört yolcu çıkış kapısı (bus gate) ve 1250 araçlık açık otopark yolcuların hizmetine açıldı. Yine gelişim projesi çerçevesinde, TAV İstanbul Airport Terminal Hotel’’de 85 olan oda sayısı131’e çıkarıldı ve mevcut olan 2 bin 500 metrekarelik VIP Salonu’na ilave bin 280 metrekarelik bir alan eklendi...